Bild från evenemang

Författarträff med Robert Tedestedt om Bygdens Lag

Välkommen för att lyssna på Robert Tedestedt som pratar om boken Bygdens Lag. I boken tecknar Robert en personlig bild av ishockeyns utveckling i skelleftetrakten med fokus på Skellefteå AIK – den första heltäckande berättelsen om föreningens snart 80-åriga hockeyhistoria.


I boken Bygdens lag tecknar Robert en personlig bild av ishockeyns utveckling i skelleftetrakten med fokus på Skellefteå AIK – den första heltäckande berättelsen om föreningens snart 80-åriga hockeyhistoria..

Bygdens lag följer 40-talets bandyspelare som bytte klubba, legendarer som Göte Almqvist, Hasse Svedberg och Acka Andersson för att fortsätta med 70-talets profil Hardy Nilsson och landa i nutida hjältar som Jimmie Ericsson, Joakim Lindström och Oscar Möller.

Kärleken till sporten genomsyrar bygdens lag och lagens bygd. Oavsett om historierna handlar om 60-talets byalag längst ner i seriesystemet, eller stjärnorna som vunnit SM, VM och Stanley Cup, finns en passion för sporten, laget och den egna orten.

Du behöver inte vara hockeyälskare för att läsa boken. Men det finns risk att du blir det.

Hockey is just a game, but what a game!

Kontaktinformation

Kontakt: Anneli Lundqvist
Arrangör: Akademibokhandeln Skellefteå
Telefon: 46-10-7441120
Senast uppdaterad: