Skellefteås medeltidsdagar 2024

På ett lustfyllt och kreativt sätt vill vi berätta om vikingatiden och medeltiden. Detta för att väcka intresse och nyfikenhet om den tiden i världen, Sverige och vår bygd. Vi vill förmedla en bild av det liv som en medeltida människa kunde leva och framför allt den ljusa tiden av medeltiden.


På ett lustfyllt och kreativt sätt vill vi berätta om vikingatiden och medeltiden. Detta för att väcka intresse och nyfikenhet om den tiden i världen, Sverige och vår bygd. Vi vill förmedla en bild av det liv som en medeltida människa kunde leva och framför allt den ljusa tiden av medeltiden.

Barnen har en speciell plats under medeltidsdagarna och kan bland annat delta i hjältespelet Öns väktare. Utöver detta får besökarna uppleva tornerspel, riddarnas kämpalek, prova på bågskytte, olika medeltida hantverk, lyssna på fantastiska föreläsningar och delta i workshops. Besökarna kan även njuta av medeltida musik och underhållning från medeltidsartister samt mycket mer. Det kommer även att finnas en marknad under dagarna. Gratis inträde.

Se här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. för mer information och program.

Plats: Kyrkholmen

Prisinformation

Fri entré. Vissa aktiviteter kan kosta.

Kontaktinformation

Arrangör: Reengarda Skellefteås medeltidsförening
Plats: Skellefteå
Telefon: 46-0910-452510

Hitta hit

Senast uppdaterad: