Bild från evenemang

En kväll med Jöback

I vår ger sig Peter Jöback ut på en landsomfattande konserthusturné tillsammans med pianisten och kompositören Nils-Petter Ankarblom. I fokus står låtarna, rösten och historierna och vi får höra det bästa från hans 14 album och dessutom guldkorn från musikaliska samarbeten och musikaler.


Peter Jöback ger sig under våren 2025 ut på en landsomfattande konserthusturné tillsammans med pianisten och kompositören Nils-Petter Ankarblom. Under turnén är låtarna, rösten och historierna i fokus och vi får höra det bästa från hans 14 album och dessutom guldkorn från musikaliska samarbeten och musikaler.

27 april kommer Peter Jöback till Skellefteå och Sara kulturhus!

Tidigare i år släppte Peter Jöback albumet “Atlas”, sitt fjortonde i ordningen, som har rosats av kritikerna och lyssnarna. På albumet samarbetade han Sophie Ellis Baxter, Ed Hartcourt och Kathryn Williams. 1993 skivdebuterade han och genom åren har han även samarbetat med stjärnor som Sia, Kate Pierson, Gale Ann Dorsey, Björn och Benny för att nämna några.

Peter Jöback har även haft stora succér med musikaler som “Kristina från Duvemåla”, “Jesus Christ Superstar”, “Les Misérables” och “Phantom of the Opera”. Den sistnämnda tog honom hela vägen till Broadway där han 2013 axlade musikalvärldens tyngsta huvudroll som Fantomen. En prestation som fick så mycket uppmärksamhet att när de 2018 firade musikalens 30-årsjubileum på Broadway, handplockades han in igen av kompositören Andrew Lloyd Webber och regissören Harold Prince för att reprisera rollen.

Peter har även setts på film, bland annat Guldbaggebelönade “Jag kommer hem igen till jul”, serien Modus kommer och som den svenska rösten till Alladin.

2021 släppte han biografin “Att bära sig själv” med historier från hans liv. Det är bland annat dessa historier vi kommer få höra mer om under konserten.


Biljettsläpp fredag 20 december kl. 11:00 via sarakulturhus.se, ticketmaster.se och Skellefteå Turistcenter.

...

Bra att veta inför ditt besök:

Åldersgräns: 13 år
Väskförbud: gäller för evenemang i Scen 1 och Scen 2, läs mer här. Länk till annan webbplats.
Garderob: är obligatorisk för jacka och väska. Garderoben finns i anslutning till scenen för evenemanget och avgiften ingår i din biljett.
Insläpp: ca 30 min innan evenemanget startar.
Mat och dryck: är inte tillåtet att ta med in till våra scener.
Hörhjälpmedel: finns i alla våra scener, läs mer här. Länk till annan webbplats.
Rullator: placeras utanför ingång, personal på plats finns tillgängliga om du behöver hjälp.
Hiss: finns vid trapphus B, vänster sida.
Rullstolsplatser: Samtliga rullstolsplatser nås via hiss, trapphus B, vänster sida. På grund av utrymningstekniska skäl måste en rullstolsbiljett uppvisas av rullstolsburen person för entré till evenemang i Scen 1 eller Scen 2. Återköp av biljett sker ej vid felaktigt köp, läs mer här Länk till annan webbplats..

...

Sugen på härligt mingel innan konserten?

Inför konserten har The Wood Hotel by Elite servering av dryck och lättare snacks i Södra foajén. 
Serveringen öppnar 45 minuter innan evenemanget börjar.

Välkommen!



Boka

Prisinformation

Biljetter: Främre parkett: 710 kr Mittparkett: 605 kr Bakre parkett inkl rullstolsplats: 605 kr...Biljetter säljs på sarakulturhus.se, Skellefteå Turistcenter och på arrangörens officiella bokningssida. För biljettköp via Skellefteå Turistcenter tillkommer en extra serviceavgifter på biljetter.För mer info om biljetter tel. + 46 (0)910-452510 ellerInfo@visitskelleftea.seOBS! Det är ingen reservation av biljetter, endast direktköp.

Kontaktinformation

Plats: Scen 1, Sara kulturhus
Telefon: 46-0910-736000

Hitta hit

Senast uppdaterad: