Bild från evenemang

Barnteater - Den Andre

Vad är det egentligen som pågår i Felix nya lägenhet, ja i hela huset där han nu bor? Profilteatern är tillbaka med en ny, läskig rysare för barn från 10 år och deras vuxna.


Felix är nyinflyttad i en lägenhet som ligger i ett gammalt hus inträngt bland stora moderna byggnader. Men trots att han bott i lägenheten i flera veckor så har han förvånansvärt svårt att komma i ordning. Varför är han så trött och oföretagsam? Inte nog med detta, han har också problem med grannarna som klagar på honom om än det ena än det andra. Tur att hyresvärden Melvyn är så snäll och hjälpsam. 

Agnes är på väg hem från Italien där hon skrivit på sin nya roman. Hon behöver någonstans att sova och ringer Felix. Naturligtvis är hon välkommen, äntligen händer det nåt! Kanske bara inte precis det Felix har förväntat sig. Agnes ankomst sätter igång en serie av händelser som är både nervkittlande härliga och ruskigt läskiga på samma gång.

Profilteatern är tillbaka med en ny, läskig rysare för barn från 10 år och deras vuxna.

Lördag 22 februari kl. 14.00
Hallen, Nordanå

Biljetter: 
60 kr + ev. serviceavgift, säljs via Skellefteå Turistcenter 0910-45 25 10 eller ticketmaster.se

Biljettsläpp: Tisdag 14 januari kl 13.00

Foto: Andreas Nilsson

Arr: Skellefteå kommun/Kultur

Boka

Prisinformation

Biljetter: 60 kr + ev serviceavgift, säljs via Skellefteå Turistcenter 0910-45 25 10 eller ticketmaster.se

Kontaktinformation

Kontakt: programrad@skelleftea.se
Arrangör: Kultur och bibliotek
Plats: Hallen Nordanå
Telefon: 46-0910-735000

Hitta hit

Senast uppdaterad: