Hotell och reception – Bas

Ansökan stängde 28 september 2025

Den här utbildningen är för dig som vill arbeta inom hotell, konferensanläggningar och turistanläggningar.

Du får lära dig att skapa positiva upplevelser för besökare. Du kan ha mängder av olika arbetsuppgifter. Under en dag kan du till exempel bemöta gäster i receptionen, arbeta med frukost- och bufféservering samt våningsservice.

Utbildningen genomförs i samarbete med Astar.

Vi förbehåller oss rätten att uppdatera informationen löpande.

Behörighet

  • Du är behörig till vuxenutbildningen från och med 1 juli det år du fyller 20 år. Har du ett slutbetyg, gymnasieexamen eller studiebevis från gymnasiet är du behörig även om du är yngre än 20 år.
  • Utbildningen genomförs på svenska och det är viktigt att du har förutsättningar att tillgodogöra dig studier på gymnasial nivå. För det behöver du ha kunskaper i svenska eller svenska som andraspråk som motsvarar grundläggande utbildningsnivå.
  • Om du saknar betyg på den motsvarande nivå som anges i behörighet, finns möjlighet att styrka dina kunskaper genom ett nivåtest, läs mer på Nivåbedömning och följ anvisningarna.
  • Om du söker från annan kommun behöver din hemkommun bevilja din ansökan (IKE).

Upplägg

Undervisningen kan ske både digitalt oberoende av plats samt på plats i Skellefteå
Du använder digitala plattformar som komplement till traditionellt kursmaterial.
I utbildningen ingår APL, arbetsplatsförlagt lärande, vilket innebär att du genomför en del av utbildningen på en arbetsplats. När du genomför APL följer du din handledares arbetstider. Du ska vara beredd på att arbeta oregelbundna arbetstider, tidiga morgnar samt sena kvällar och helger.

Mer information om upplägg ges i samband med kursstart.

Studietid

  • Utbildningen är på heltid, och omfattar 540 poäng på gymnasienivå
  • Utbildningen pågår 17 november 2025 - 24 april2026
  • Utbildningen är berättigad till studiestöd via CSN (Centrala studiestödsnämnden). I din ansökan till CSN ska du uppge Vuxenutbildningen Skellefteå och den studieperiod och poäng som du planerar att studera.

Egna kostnader i utbildningen

Du betalar själv för de kostnader som uppstår under din utbildning, så som läromedel, arbetskläder och transportkostnad till och från eventuella obligatoriska träffar och APL-plats.

Du behöver ha tillgång till egen dator.
Kostnad för arbetskläder och arbetsskor kan tillkomma.
Mer information ges i samband med kursstart.

Studieplan

 
Ämne och nivå i ämnetNivåkodPoäng

Orienteringskurs

VGYOR1C

40

Logi och värdskap, nivå 1

LOGI1000X

100

Våningsservice, nivå 1

VANI1000X

100

Möten och event, nivå 1

MOTE1000X

100

Servering, nivå 1

SERR1000X

100

Besöksnäringen, nivå 1

BESO1000X

100

Ansökan

Att bifoga i din ansökan

I din ansökan bifogar du följande via funktionen ”Bifoga dokument” i ansökningsformuläret. Skanna eller fotografera handlingarna:

Antagningsprocessen

Antagningsprocessen startar då ansökningsperioden är avslutad. En antagningsprocess beräknas pågå upp till tre veckor. Antagningsbesked skickas via e-post. Viktigt är att du uppger korrekt e-postadress och telefonnummer i din ansökan.

Urval av de sökande sker utifrån:

  • Angivna behörighetskrav
  • Gällande lagstiftning

Läs mer här om hur antagning och urval går till, klicka på boxen Antagningsregler
Använd den inbyggda webböversättaren för att få texten till engelska 
eller annat språk.

Har du frågor?

Om kurser och utbildningens upplägg, kontakta:
Astar, Fredrik Eklund på telefonnummer 070-603 33 15 eller e-post fredrik.eklund@astar.se.

Har du frågor om antagningen, kontakta:
Mejla kundtjanst@skelleftea.se eller ring 0910-73 50 00 och skapa ett ärende så svarar vi så snart vi kan.

Om dina möjligheter till studiemedel, kontakta:
CSN på telefonnummer 0771-27 60 00 eller via formuläret Fråga - CSN Länk till annan webbplats.

Vill du ha vägledning kontakta:
Centrum för studievägledning, CV, där kan du boka tid för personlig vägledning, hitta öppettider och kontaktuppgifter.

Senast uppdaterad: