Starta en allmän slöjdsal för allmänheten
Förslaget handlar om att skapa en anläggning med verktyg, maskiner och kunnig personal där allmänheten kan slöjda.
- Förslagsläggare: Anonym
- Besvaras av: Kultur- och fritidskontoret
- Registrerat: 2026-01-16
- E-tjänstnummer: #674277
Vad vill du ska ändras eller förändras?
Jag har länge tänkt på att det inte finns en plats för allmänheten att slöjda. Tänkte att det skulle vara fantastiskt ifall vi inom kommunen kunde skapa en anläggning för alla att kunna slöjda, en plats med verktyg och maskiner för att kunna spendera en lunch eller eftermiddag med t.ex. att snickra, slöjda nya saker, laga gamla, och umgås.
Det finns ett stort intresse bland vuxna och ungdomar att arbeta med sina händer men det är svårt att komma igång och spendera pengarna på att skaffa alla maskiner och verktyg som kan behövas. Då tänkte jag om det fanns en plats i Skellefteå med alla dessa verktyg och maskiner, en personal som vet hur det används och kan instruera folk som är osäkra. Kanske även hålla kurser och workshops för att t.ex. göra en slöjdkniv eller en skärbräda.
Jag tror det skulle kunna vara ett lyckat koncept och som skapar en trevlig miljö för både unga som äldre. Jag skulle hemskt gärna också vara med i denna verksamhet som slöjdinstruktör.
Varför vill du att det ska ändras eller förändras?
Därför jag ser en vilja hos många i min närhet att slöjda, när jag nämner att jag är slöjdlärare finns det en stor längtan tillbaka till slöjdsalen. Men den möjligheten finns inte för alla. Jag vill att den ska finnas för alla.
Svar från förvaltningen
Tack för ditt förslag.
Kultur- och fritidskontoret delar förslagsställarens uppfattning om det positiva med att tillhandahålla en plats för slöjdande, så tillgängligt som möjligt för intresserad allmänhet. Den slöjdverksamhet som finns i Skellefteå kommun idag utanför skoltid och tillgängligt för allmänheten är verksamheten Handens hus inom kultur- och fritidskontoret. Det är en av få kommunala hemslöjdverksamheter i Sverige. Verksamheten erbjuder möjlighet att ta del av slöjd i organiserad form inom trä, textil, keramik och smide, med lokal på Nordanå. Detta ligger i linje med intentionerna i förslaget, dock är tillgången till öppna verkstäder för spontant skapande begränsad, likaså tillgång till maskiner och verktyg som föreslås.
Kultur- och fritidskontoret ser positivt på idén om en öppen och lättillgänglig slöjdverksamhet. Samtidigt finns det ett antal utmaningar att ta hänsyn till när det kommer till ekonomi, lokaler, säkerhet, bemanning och kompetens. Mot bakgrund av detta bedömer kultur- och fritidskontoret att förslaget i sin helhet är svårt att genomföra inom nuvarande ekonomiska och organisatoriska ramar, men att det finns delar i förslaget att ta vara på och se hur den nuvarande slöjdverksamheten Handens hus kan vidareutvecklas beroende på förutsättningar. Ett alternativ kan vara att en samverkan sker med förvaltningen Utbildning och arbetsmarknad för nyttjande av slöjdlokaler som finns tillgängliga i skolor, men som i dagsläget inte är tillgängliga för allmänheten. Samverkan skulle även kunna ske tillsammans med, eller som stöd till, studieförbund och föreningar. En samordning av sådan samverkan och dialog kring utveckling av tillgänglig slöjdverksamhet kan ske genom kommunens hemslöjdskonsulent.
Sammanfattningsvis kan frågan om utvecklad slöjdverksamhet beaktas i framtida utvecklingsarbete och i dialog med relevanta aktörer.
Med vänlig hälsning
Samuel, avdelningschef kultur och fritid