KREATÖREN - MAGDALENA TYBONI

Rum för skaparglädje

Magdalena Tyboni hittade tillbaka till Skellefteå, och väckte liv i passionen för att måla i oljefärg och akvarell.

Efter tio år i Skåne hade hemlängtan letat sig in hos Magdalena Tyboni och maken Kim. 2012 hade ännu inte futuristiska batterifabriker och grön omställning förvandlat Skellefteå till Sveriges tillväxtepicentrum, i stället var det närheten till släkt och familj – och inte minst husdrömmar – som lockade familjen Tyboni att söka sig 130 mil norrut igen.

– Det hela gick lite på impuls. Vi bodde i lägenhet i Helsingborg och köpte huset på Moröbacke – osett. Men var helt rätt beslut, tolv år senare bor vi kvar i det huset.

Kvinnlig konstnär står intill olika tavlor

Magdalena Tyboni, konstnär och driver inredningsbutiken Mono Store

Hemkomsten väckte även liv i inspirationen och lusten att måla. Först med illustrationer i gråskala, vilket idag övergått till djuplodade målningar i olja och akvarell. Tavlorna, som inte sällan har drömska motiv från norra Västerbottens kustlandskap, säljs via egna inredningsbutiken Mono Store i centrala Skellefteå, där Magdalena även har sin ateljé.

– Jag hyrde en liten lokal för att sälja posters, vilket ledde till att jag köpte in fler och fler andra produkter. Idag säljer Mono Store inredning och konst, ger tips och råd och försöker erbjuda något som är unikt.

Var hittar du inspiration till dina egna tavlor?

– Den kan komma från vad som helst. Jag tar många foton och sparar allt i telefonen, skissar och skriver upp. Konstintresset och inredningsintresset sitter ihop, och det ena smittar av sig på det andra. Framför allt är livet med familjen mina barn en stor inspiration, många av mina motiv utgår från den omgivande naturen och mina döttrar.

”Drömmen är ju att måla alla dagar i veckan”

Är det inte svårt att skiljas från tavlor med så personliga motiv?

– Det kan det vara, men man får bara lära sig att släppa taget – jag kan ju inte ha 20 tavlor liggande på lager för att jag inte klarar av att göra mig av med dem.

”Drömmen är ju att måla alla dagar i veckan” Har du någon utbildning inom konst?

– Jag gick gymnasial utbildning i bild och sedan konst-folkhögskola vid Solvik, men i övrigt är jag självlärd. Det handlar om att testa sig fram, och hitta de tekniker och uttryck man fastnar för. För mig landade det i oljefärg, även om jag även tycker om att arbeta med akryl och akvarell.

Vad är det du gillar med just oljefärg?

- Doften, att man kan pausa och låta verket vila och återkomma till det när nya tankar och idéer växt fram. Det var när jag hittade oljefärg som mitt konstnärskap lyfte och jag verkligen kunde få fram visionen.

Kan du lägga den tid du önskar på konsten?

- Det kräver mycket tid att driva butik. Men det finns alltid dagar då det är lite lugnare då jag kan sitta i ateljén i anslutning till butiken, och jag har stängt en dag i veckan som jag kan lägga fullt fokus på skapandet. Drömmen är ju att kunna måla alla dagar i veckan.

Kvinna målar en tavla som står på ett staffli

FAKTA: Magdalena Tyboni
Ålder: 44 år
Bor: Moröbacke
Gör: Konstnär och driver inredningsbutiken Mono Store.

Text: Jonas Pekkari

Foto: Tilda Olofsgård