Guldtorget
Guldtorget i centrala Skellefteå ska göras om för att stadskärnan ska bli mer attraktiv och levande. Just nu pågår en arkitekttävling som avslutas i februari 2025.
Sjungande dalen har idag en stor lekplats på 3 000 kvadratmeter med allt från linbana, klätterställningar och studsmattor till boulebana och fikaplatser. Den invigdes 2020.
Tanken med lekplatsen är att med sina många olika aktivitetsytor locka olika åldersgrupper och fungera som en samlingsplats i området.
Riksbyggen har försökt bevara så många träd som möjligt, för att skapa känslan av en skogslekpark. De har även jobbat mycket med belysning, av både träd och attraktioner för att lekparken ska kännas trivsam och trygg.
Aktörer
Riksbyggen (på uppdrag av Samfälligheten Värmen)
Bild: Kompan
Guldtorget i centrala Skellefteå ska göras om för att stadskärnan ska bli mer attraktiv och levande. Just nu pågår en arkitekttävling som avslutas i februari 2025.
Ripans lekplats i Ursviken byggs om. Den nya lekplatsen får samiskt tema och tar inspiration från barn med samiskt ursprung. Lekplatsen står klar 2025.
Vitberget kommer att utvecklas med nya skidnedfarter och en 5.7 km lång asfaltbana för bland annat rullskidor. Banan kommer att ha olika slingor, av både flackare och mer kuperad karaktär. Det passar en bred grupp som barn, motionärer och elitskidåkare. Banan kommer att stå klar hösten 2025.
Det byggs nya idrottslokaler och en fotbollsplan intill Sunnanåskolan. Bygget kommer att stå klar i början av 2026.
Centrumparken i Jörn rustas upp för att bli en mer attraktiv plats där alla ska känna sig välkomna och trygga att besöka både sommar- och vintertid. Klart sommaren 2025.