%20mp5584182-tower-crane-under-blue-sky%20(1).webp)
Grubban
Grubban ligger norr om Lantmannagatan och öster om Sunnanås idrottshall. Här planeras det för 200 bostäder. Här kan det byggas sex stycken hus upp till fem våningar höga.
Diös har utvecklat kvarteret Oxen i Centrala stan med ytterligare två hus, ett bostadshus på sju våningar och 23 hyresrätter, samt ett nytt handels, kontors- och affärshus. Stod klart 2023.
De två husen har byggts på den tomma ytan mellan det nya parkeringshuset på Citykompaniets parkering och de befintliga husen mot Nygatans gågata. Närmast gågatan har det byggts ett handels-, kontors- och bostadshus på fem våningar och på innergården finns det sju våningar höga bostadshuset. Hyresgästerna har tillgång till takterrass med grönytor.
Butiken i bottenplan och kontoren färdigställdes enligt plan hösten 2022. Bostäderna färdigställdes i april 2023. Nordvestor Fastigheter har sedan tidigare byggt ett nytt parkeringshus på Citykompaniets parkering som stod klart vid årsskiftet 2020/2021.
Aktörer
Nordvestor
Visar 5 av 34 nyheter
Grubban ligger norr om Lantmannagatan och öster om Sunnanås idrottshall. Här planeras det för 200 bostäder. Här kan det byggas sex stycken hus upp till fem våningar höga.
Ett handels- och verksamhetsområde på 7 hektar planeras på Anderstorp. Fokus ligger på handel för privatpersoner. Byggstart 2025.
I kvarteret Jordbrukaren på Hedensbyn planeras det för 11 lägenhetshus, fördelade på två och sex våningar.
I kvarteret Slagträet i Degerbyn planeras det för cirka 450 bostäder.
32 bostadsrätter kommer att byggas på Morö Backe. Lägenheterna blir en blandning av tvåor och treor.