Murargatan
- Projekt Bostäder
- Fas Pågår
- Plats Kåge
Ett nytt villakvarter växer fram i Kåge
Ett nytt bostadsområde med 15 villatomter byggs på Murargatan i Kåge. Tomterna släpptes till försäljning under hösten 2024.
De nya tomterna ligger i närheten av ett befintligt och nybyggt villaområde norr om Dammängesgatan. Förberedelser pågår, bland annat så dras ledningar för vatten- och avlopp. I nästa steg byggs en ny gång- och cykelbana och bilväg. Bilvägen asfalteras under våren 2026.
Aktörer
Skellefteå kommun
Contractor Bygg
Aktuellt i projektet
29 oktober 2024

Länkar till fler projekt
Aktörens webbplats
Fler projekt i samma kategori
Visar 3 av 20 nyheter
-
Grubban
Grubban ligger norr om Lantmannagatan och öster om Sunnanås idrottshall. Här kommer det att anläggas en allmän parkmiljö och på sikt är det möjligt för 200 bostäder i området.
-
Inledande bostäder
I Myckle finns det sammanlagt 36 hyresbostäder som inledande boende för Skellefteå kommuns egna anställda. Bostäderna stod klara våren 2025.
-
Norra Nyckelgatan
Ett nytt levande bostadsområde planeras norr om Nyckelgatan, med 150-200 nya lägenheter och parkering i suterräng under byggnaderna.
