SE26 projekt
Peab – Nordens samhällsbyggare
Peab är den nordiska samhällsbyggaren med lokal närvaro. Med fokus på egna resurser och lokala samarbetspartners utvecklar, anlägger och bygger vi vardagen där livet levs. Peab har lång erfarenhet av stora och komplexa projekt i norra Sverige, många med stark hållbarhetsprofil, som till exempel ACE Powerhouse och utbyggnaden av Port of Skellefteå.
ACE Powerhouse och Port of Skellefteå är projekt som Peab kan genomföra tack vare våra många kompetenta och lokala medarbetare och deras djupa kunskaper och starka engagemang i regionen. Peab har i nuläget cirka 1000 medarbetare från Kiruna till Borlänge.
I Skellefteå har Peab förutom ACE Powerhouse och Port of Skellefteå bland annat även byggt 87 Svanenmärkta bostäder i BRF Framtiden, nya lokaler till räddningsstjänsten och en ombyggnad av kommun- och museiarkivet samt arbeten med att höja Hötjärnsmagasinet åt Boliden.
Hållbart samhällsbyggande
– Vi på Peab har ett självklart ansvar för våra samhällen. Det ansvaret börjar i vår roll som arbetsgivare och affärspartner och sträcker sig hela vägen genom produktionskedjan och ut i det omgivande lokala samhället. I detta ingår naturligtvis vårt miljö- och klimatansvar, säger Susanne Hallberg, regionchef på Peab.
Andelen kvinnor i branschen och på Peab är fortfarande alltför låg. Den stora ojämställdheten finns i de produktionsnära yrkena då endast omkring sju till åtta procent av de som söker sig till Peab från relevanta praktiska utbildningar är kvinnor.
– Som en av Nordens största samhällsbyggare vill vi gå i bräschen i dessa frågor. Vi driver bland annat ett kvinnligt lärlingsprogram Byggåret för att få fler kvinnor att intressera sig för hantverksyrket. I höst startar den fjärde omgången av programmet, säger Susanne Hallberg.

Susanne Hallberg, regionchef på Peab.
Bygg- och anläggningsbranschens miljö- och klimatpåverkan är betydande. Peab uppger själva att de påverkar miljön och klimatet genom den egna verksamheten och genom den påverkan som uppstår leverantörer och kunder. Samtidigt påverkas förutsättningarna för verksamheten av miljö- och klimatförändringarna. Peab arbetar målmedvetet och steg för steg med att minska miljö- och klimatavtryck, i linje med deras egna mål. Det förutsätter också nära samarbete med våra samarbetspartners i värdekedjan, både kunder och leverantörer.
%20Jouni%20Pessa%20Elina%20Savolainen%20Robin%20Karlsson%20Boden%202024_Web.jpg)
Engagemang under SE26
Peab är aktivt involverade i flera delar av SE26. Tillsammans med andra aktörer medverkar Peab i aktiviteter kopplade till projektet Campus ACE, där Peab arbetar i en samverkansentreprenad tillsammans med Skellefteå kommun. Peab deltar även i Skellefteå kommuns engagemang i Port of Skellefteå den 2 juni. Fokus ligger på hur hållbara anläggningsprojekt kan drivas idag och i framtiden. Dagen kantas av panelsamtal, föreläsningar och visning av arbetet i hamnen.
Represenatanter från Peab finns också på plats i container på Trädgårdsgatan, där de välkomnar besökare i alla åldrar. Där kan besökarna inspireras, lära känna Peab och ta del av det Peab har varit med och utvecklat i Skellefteå de senaste åren, visualiserat av den lokala konstnären Anna-Karin Karlsson.
Peab deltar även i SE26 Talks: Klimat & Miljö Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. den 1 juni och representeras då av Elisabet Stadler, miljöchef, i både föreläsning och panelsamtal med fokus på cirkulär hållbarhet och hur vi kan skapa långsiktigt hållbara lösningar.
Läs mer: SE26 projekt
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 2 april 2026
