SE26 projekt
Sparbanken Nord på Society Expo 2026
Vi investerar i unga – en investering i framtiden börjar precis där.
Vi lär unga ekonomi
Att ha koll på sin ekonomi skapar bättre framtidstro och bättre hälsa – det visar forskning tydligt. Därför är vi ute i skolorna och pratar privatekonomi med barn och unga.

Engagemang under SE26
Det borde vara en självklarhet att beslut som rör ungdomar också ska involvera ungdomar. Därför genomför vi på Sparbanken Nord en mångfacetterad utbildningsinsats. Målsättningen är att öka ungdomars inflytande, och består av tre olika delar:
- Att investera i framtiden börjar med de unga Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.; en insats som riktar sig till beslutsfattare inom näringslivet,
- Ungdomsrådet – där ungas röster blir verklig påverkan Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.; en workshop med Skellefteås Ungdomsråd, samt
- Provtryck framtiden – unga och vuxna i gemensam dialog Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.; ett gemensamt möte för båda grupperna.
Inte en typisk bank. En sparbank.
Som sparbank har vi inga aktieägare som vill ha en del av vinsten. I stället kan vi satsa stort på vårt samhällsengagemang. Genom en tydlig inriktning som pekar mot FN:s globala mål vill vi göra det möjligt för våra kunder och samarbetspartners att leva och verka hållbart. De senaste fem åren har 173 miljoner kronor gått till föreningar, organisationer och insatser – stora och små – som gör vårt här ännu bättre.
Läs mer: SE26 projekt
Sidinformation
- Senast uppdaterad:
- 11 mars 2026
