Wasteland
Parken invigdes i samband med Society Expo 2026 och här finns verk av både svenska och internationella konstnärer.
Cykelparken ligger på toppen av Vitberget och är Skandinaviens största. Stod klar 2020.
Cykelparken har en stor pump track, skills loop, dirt track och tre fina mountainbikeslingor i olika svårighetsgrader med broar och träkonstruktioner integrerade i naturen. Alla, oavsett nybörjare, erfaren eller någonstans mitt emellan, ska kunna cykla på området.
Vitberget som helhet är ett av Skellefteområdets viktigaste naturområden och har ett stort utbud av aktivitetsmöjligheter.
Aktörer
Skellefteå kommun
Skellefteå AIK cykel
Parken invigdes i samband med Society Expo 2026 och här finns verk av både svenska och internationella konstnärer.
Lekplatsen på Alhem rustas upp. Målet är att bevara den uppskattade mötesplatsen och samtidigt utveckla den med nya inslag som lyfter både samisk och finsk kultur. Arbetet förväntas vara klart under hösten 2026.
Dagvattentrumman vid Boströmsbäcken åtgärdas för att minska risken för översvämningar i området. Samtidigt rustas Panterplatsen upp för att bli en trygg och trivsam plats för möten och gemenskap i Centrala stan. Arbetet planeras att vara klart under sensommaren 2026.
Södertorg ska utvecklas till en lockande mötesplats för boende och besökare på södra sidan av Skellefteälven. Torget blir en del av en växande stadsdel där både parken och bostäder planeras.
En ny idrottshall planeras på Norrböle. Det kommer bland annat att rymmas en fullstor fotbollshall med plats för 500 personer i läktaren. Byggstart planeras att starta under 2026. Klart årsskiftet 2027/2028.