Klockarhöjden
- Projekt Bostäder
- Fas Genomförd
- Plats Sjungande dalen

Hyresrätter med utsikt mot Klockarhöjden
Nu finns 114 nya hyresrätter på Klockarhöjden i närhet till naturen. Bostäderna stod klara sommaren 2023.
Skebo fortsätter att bidra till Skellefteås växande bostadsmarknad med 114 nya hyresrätter som är fördelade i två hus, på fyra respektive sju våningar.
I anslutning till husen finns nya parkeringsplatser, där 20 av dem utrustas med laddstationer för elbilar och ytterligare 20 förbereds för framtida behov. I direkt närhet till bostadsentréerna finns väderskyddade cykelparkeringar samt utvändiga semi-underjordsbehållare för sopsortering.
Aktörer
Skebo
Lindbäcks Bygg
Aktuellt i projektet
3 juli 2023 9 juni 2023 28 februari 2023 8 september 2022
Fler projekt i samma kategori
Visar 5 av 20 nyheter
-
Grubban
Grubban ligger norr om Lantmannagatan och öster om Sunnanås idrottshall. Här kommer det att anläggas en allmän parkmiljö och på sikt är det möjligt för 200 bostäder i området.
-
Inledande bostäder
I Myckle finns det sammanlagt 36 hyresbostäder som inledande boende för Skellefteå kommuns egna anställda. Bostäderna stod klara våren 2025.
-
Norra Nyckelgatan
Ett nytt levande bostadsområde planeras norr om Nyckelgatan, med 150-200 nya lägenheter och parkering i suterräng under byggnaderna.
-
Vagnen
Ett nytt bostadshus på Sörböle ska möta efterfrågan på fler centrala bostäder i Skellefteå. De 56 hyreslägenheterna kommer vara i varierande storlekar för olika faser i livet. Inflytt våren 2026.
-
Östra Morö Backe
Skellefteå kommun utvecklar ett nytt bostadsområde på Morö Backe med 240 bostäder i varierande upplåtelseformer. Säljstart för villatomterna planeras till i början av 2026.
