Scenkonst för förskoleklass
Här finns information om de föreställningar som ingår i basutbudet för förskoleklass läsåret 2025/26.
Tilldelade tider
Om din skola/klass saknas i listan nedan, betyder det att ni kommer att få se scenkonst under vårterminen. Läs mer om den föreställning ni är bokade på längre ner på sidan. Kom i tid, senast 10 min före start!
Förskoleklass
Datum | Tid | Plats | Skola |
|---|---|---|---|
21 maj | 09.30 | Hallen, Nordanå | Lövångerskolan |
21 maj | 09.30 | Hallen Nordanå | Bureskolan |
21 maj | 10.30 | Hallen, Nordanå | Björnåkerskolan |
21 maj | 10.30 | Hallen, Nordanå | Bygdsiljumskolan |
21 maj | 10.30 | Hallen, Nordanå | Furuskolan |
21 maj | 10.30 | Hallen, Nordanå | Björkskolan |
21 maj | 10.30 | Hallen, Nordanå | Vebomarks byaskola |
21 maj | 10.30 | Hallen, Nordanå | Bodbysunds miljöskola |
.jpg)
Foto: Anders Thessing
Det är sent på dagen. I förskolans fönster sitter två barn och spanar efter sina mammor. De är sist kvar. Ingen av dem vill bli allra sist.
Medan de väntar börjar barnen fantisera om vems mamma som ska hinna fram först. De börjar duellera och försätter den andras mamma i allt knivigare situationer. Barnens lek blir ett actionäventyr där mammorna är hjältar som ger allt de har och lite till. Att vinna är barnens mål, men när en av mammorna kommer på efterkälken känns leken inte längre kul. Innan det plingar till i dörrklockan har barnen enats. ”Ingen kom först, säger vi.” ”Och ingen kom sist.”
OBS! Du hittar tilldelad tid för din klass/grupp i listan ovanför. Under vårterminen är det de f-klasser som inte såg scenkonst under hösten som erbjuds plats.
Lokal: Hallen, Nordanå
Längd: ca 30 min