Barnens bokbuss

Barnens bokbuss är ett komplement till biblioteken i Skellefteå kommun och målgrupper för verksamheten är barn i åldrarna 0-12 år samt pedagoger. Även du som är hemma med barn eller vill låna till dina barnbarn är du välkommen att låna barn- och ungdomslitteratur på bokbussen.

På bokbussen kan du låna skönlitteratur och faktaböcker för barn, serieböcker, tidskrifter för barn och unga samt pedagogisk litteratur.

Målsättningen är att erbjuda sju besök under ett läsår. Besöksintervallet är normalt fem veckor, men kan bli längre på grund av tex lov och helgdagar.

Böcker och övrig media lånas ut på sex veckor. Påminnelse skickas två veckor efter att återlämningsdatum gått ut. Om någon reserverat boken skickas en påminnelse efter en vecka.

De böcker som lånas på Barnens bokbuss kan återlämnas vid nästa bokbussbesök, på Stadsbiblioteket eller på något av kommunens närbibliotek.

Förskolor kan låna bokpåsar med blandade böcker, som sedan kan lånas hem från förskolan av föräldrar. De finns att låna på bokbussen vid våra besök. Påsarna innehåller fem böcker vardera och är uppdelade för barn i åldern 1-3 år samt 3-5 år.

Om du vill veta när bussen kommer till din hållplats ser du listan nedan.

Hållplatser för barnens bokbuss

Torsdag 25 augusti
Torsdag 29 september
Måndag 21 november

Bodbysunds miljöskola 09.00 - 11.30
Sjöstugans förskola 12.30 - 12.50
Vallens förskola 13.10 - 13.30

Tisdag 23 augusti
Tisdag 27 september
Tisdag 22 november

Kusmarks skola och Kusmarks förskola 08.30 - 11.50
Biet, Humlan
Sandfors förskola 12.05 – 12.30
Skellefteå friförskola, Utflex 13.15 – 13.35

Onsdag 24 augusti
Onsdag 28 september
Onsdag 23 november

Ostvik Körsbärets förskola 08.30 – 08.50
Ostviks skola 09.00 – 13.00
Åbyns pedagogiska omsorg 13.30 – 13.50

Måndag 29 augusti
Måndag 3 oktober
Måndag 28 november

Hjoggböle skola och Humleängets fsk 08.30 – 10.45
Örviken Skeppets förskola 12.30 – 12.50
Moröhöjdens förskola 13.10 – 14.10
Getbergets OB-förskola 14.20 – 14.50
Gröna vagnen & Röda vagnen

Onsdag 31 augusti
Onsdag 5 oktober
Onsdag 30 november

Stackgrönnans skola 08.30 – 12.30
Bergsbyn Kalkbrukets förskola 13.00 – 14.00
Friheten, Fröjden, Glädjen, Hjärtat, Hoppet och Vänskapen

Tisdag 30 augusti
Tisdag 4 oktober
Tisdag 29 november

Vebomarks byaskola och fritids 09.00 – 10.45
Bygdsiljums skola och Påfågelns förskola 12.30 – 14.00

Onsdag 7 september
Onsdag 12 oktober
Onsdag 7 december

Spiltans förskola 08.30 - 08.50
Skråmträsk skola 09.30 - 11.45
Skråmträsk och Slöjdarens förskola
Klutmarks förskola 12.30 – 12.50
Medle Skomakarens & Skräddarens förskola 13.10 – 13.40

Torsdag 18 augusti
Torsdag 22 september
Torsdag 10 november

Mobackens förskola 08.30 – 09.30
Guldmasken, Jazzkatten, Rockbjörnen, Silvergrodan, Sångfågeln, Tigertassen
Degerbyns förskola 09.40 – 10.00
Pärlan & Snäckan
Orkesterns förskola 10.10 – 11.00
Domherren, Koltrasten, Lärkan, Näktergalen, Storken, Svalan
Brännans förskola 12.30 – 13.30
Barret, Bäret, Kotten, Lövet, Mossen, Pinnen
Risslans förskola 13.45 – 14.05

Tisdag 16 augusti
Tisdag 20 september
Tisdag 8 november

Gomorronsols förskola 08.45 - 09.45
Laban, Labolina, Millimina, Humlans språkförskola
Falkträskets förskola 10.00 - 11.00
Balett, Hambo, Jenka, Salsa, Samba, Tango
Sunnanå förskola 13.00 – 14.00
Junibacken, Mumindalen, Smulan, Sunnanäng, Svanen, Ugglebo
Friförskolan Bulleribock 14.15 – 14.35

Tisdag 6 september
Tisdag 11 oktober
Tisdag 6 december

Drängsmarks skola 08.30 - 12.30
Drängens förskola och Hedens förskola 12.40 - 13.10
Kullerbyttans förskola 13.25 - 14.00
Månskenet, Snöflingan & Solstrålen

Måndag 5 september
Måndag 10 oktober
Måndag 5 december

Medleskolan 08.30 - 14.00

Måndag 15 augusti
Måndag 19 september
Måndag 7 november

Nallebjörnens förskola 08.30 - 09.00
Baloo, Brummelisa, Nalle Puh
Pusselbitens förskola 09.10 – 09.55
Bullerbyn, Mellangården, Norrgården, Sörgården
Södergårds förskola 10.00 - 10.25
Ugglan & Uven
Drömgårdens friförskola 10.30 - 11.00
Kvistens förskola 12.30 - 12.50
Älvsbacka förskola 13.10 - 13.40

Onsdag 14 september
Onsdag 19 oktober
Onsdag 14 december
Ersmarks skola och Pärlans förskola 08.30 – 11.45
Sagolundens förskola 12.00 - 12.30
Pyret och Filuren
Forsgårdens pedagogiska omsorg 13.30 – 13.50

Tisdag 13 september
Tisdag 18 oktober
Tisdag 13 december

Bergsbyskolan 08.30 – 14.00

Måndag 12 september
Måndag 17 oktober
Måndag 12 december

Förskolan Tussilago 08.30 - 08.50
Gummarks skola och Äventyrets förskola 09.00 - 12.20
Norrbacka förskola 13.00 – 14.00
Brokan, Liten blå, Liten grön, Liten gul, Prickan, Randan, Rutan, Stor blå, Stor grön, Stor gul

Onsdag 17 augusti
Onsdag 21 september
Onsdag 9 november

Förskolan Granen 08.55 – 09.15
Stjärnans och Solens förskola 09.25 – 10.15
Kometen, Månen, Solen blå + gul
Villekulla och Knoppens förskola 10.25 – 10.55
Norrskenets förskola 12.30 - 13.15
Bärnstenen, Diamanten, Kristallen, Rubinen, Safiren
Stackgatans förskola 13.25 - 14.00
Tre, Fem, Nio
Björkbackens friförskola 14.00 - 14.20

Torsdag 1 september
Torsdag 6 oktober
Torsdag 1 december

Yttre Ursvikens skola och
Förskolorna Måsen, Skäret och Skogsbrynet
08.30 – 14.00



Kontakta oss

Telefon: (Stadsbiblioteket/barnavdelningen) 0910-73 61 00 (Val 4)

E-post: bokbussen@skelleftea.se

Hjälp oss förbättra webbplatsen!

Om du inte hittar informationen du sökte efter, klicka på nej-knappen nedan och skicka oss ett meddelande om vad som saknas.

Senast uppdaterad: