Utsatt för våld i nära relation
Centrum mot våld (CMV) erbjuder olika former av stöd till personer som upplever eller har upplevt våld. Oavsett könsidentitet kan du som lever eller har levt i en relation där du har blivit slagen, hotad, förnedrad, kränkt eller illa behandlad på något sätt, få stöd och rådgivning av CMV.
Det spelar ingen roll om du lever i ett hetero- eller i ett homosexuellt förhållande, om du har ett missbruk eller någon fysisk eller psykisk funktionsnedsättning. Centrum mot våld erbjuder våldsutsatta personer stöd och hjälp genom rådgivning, enskilda samtal och/eller gruppbehandling.
Våld är alla handlingar som skrämmer, skadar, smärtar eller kränker och som genom detta försöker att påverka eller styra andra människor. Alla kan utsättas för våld men ingen ska behöva leva med våld.
På sidan "Ett Skellefteå fritt från våld Öppnas i nytt fönster." kan du läsa mer om olika definitioner av våld och hur Skellefteå kommun vill arbeta med ett tryggare Skellefteå.
Gruppträffar för kvinnor
Centrum mot våld (CMV) erbjuder grupp för kvinnor som är/har varit utsatt för någon form av våld av sin partner eller ex-partner. Det är gratis att delta.
Målsättningen med gruppen är:
- att få bearbeta det våld man är/varit utsatt för samt dela erfarenheter med andra kvinnor som har liknande erfarenheter.
Gruppens upplägg
Gruppen består av 6-8 deltagare och innehåller 12 olika grupptillfällen. Varje träff utgår från ett tema t ex vad är våld och vilka konsekvenser våldet får. Vid varje tillfälle ges även tid för egna reflektioner samt att dela erfarenheter med andra.
Erfarenheter visar att tidigare deltagare uppskattat betydelsen av gruppgemenskapen, innehållet i kunskapsförmedlingen som gruppledarna gett och utrymmet för övningar och egna reflektioner. En röst från en tidigare deltagare är; ”Gruppgemenskapen har stor betydelse, alla förstår när jag berättar om mina upplevelser”.
Övrig gruppverksamhet
CMV erbjuder även grupp för unga kvinnor (18-25 år) utsatta för våld i nära relation, till kvinnor med missbruk utsatta för våld i nära relation och till män utsatta för våld i nära relation. Dessa grupper startar när det finns underlag för en grupp och följer samma upplägg som är beskrivet ovan men med tillägg som är mer inriktat till den specifika målgruppen.
Välkommen att höra av dig!
I dagsläget pågår en grupp för kvinnor som levt med våld i nära relation.
Övriga grupper planeras och startas upp när underlag finns.
Har du frågor eller vill meddela ditt intresse för kommande gruppträffar - hör av dig till CMV via nedanstående e-tjänst eller telefonnummer.
Kontakt
Ring 020-61 60 60 vardagar kl. 8.00-17.00.
Ytterligare stöd och kunskap
Sidan Centrum mot våld Öppnas i nytt fönster.
Länk till annan webbplats.erbjuder information om vad den verksamheten som stort kan erbjuda för alla som upplever eller har upplevt våld. Läs gärna där om du exempelvis är orolig för att barn far illa, om du är orolig hur våld i din uppväxtfamilj kan påverka dig som förälder, om du vill sluta köpa sexuella tjänster samt om stöd som finns att få via andra myndigheter eller frivilliga organisationer.